10 кімнатних рослин, корисних для здоров’я
Вересень 27, 2015Щоб зміцнити здоров’я, подихати свіжим повітрям і відпочити, ми вирушаємо на природу. А чи можна домогтися схожого ефекту, не покидаючи квартиру? Так, якщо поселити в ній кімнатні рослини.
Сучасні екологи серйозно стурбовані безпекою не тільки навколишнього середовища, але й наших квартир, і офісів. “Людина проводить 90% часу всередині приміщень, але поки що повітря зовні контролюється більш ретельно, ніж той, яким ми дихаємо вдома і на роботі, – розповідає Ірина Арланова, завідуюча терапевтичним відділенням Клініки експертних медичних технологій. – Гар,смог і дим шкодять здоров’ю, але в приміщенні вони небезпечні ще більше. А саме там, за даними досліджень Американської асоціації пульмонологів, концентрація шкідливих суспензій найчастіше виявляється в 2-5, а подекуди і в 100 разів вище, ніж зовні”.Але є і хороші новини: виправити атмосферу в будинку можна за допомогою кімнатних рослин. У процесі фотосинтезу вони знижують в повітрі концентрацію вуглекислого газу і здатні поглинати токсичні гази і сполуки (формальдегід, бензол, трихлоретилен). Плюс до того багато їх видів добре іонізують і очищають повітря, виділяючи особливі знезаражувальні речовини – фітонциди, які знищують стафілокок, кишкові палички, грибки та інші шкідливі мікроорганізми.Мало хто може похвалитися дійсно екологічним інтер’єром: найчастіше нас оточують полімерні і синтетичні матеріали меблів і обробки, побутової техніки, які отруюють повітря токсичними виділеннями.
“Їх джерелами можуть бути газові плити, системи опалення, лаковані предмети обстановки і азбестовмісні будівельні матеріали, – коментує Ірина Арланова. – Особливо погано те, що шкоди вони завдають непомітно, без яскравих симптомів і ознак”.
Погіршує справу погана циркуляція повітря і його низька вологість. “Це призводить до виникнення бронхітів, пневмоній, ішемічної хвороби серця, раку легенів, – розповідає Ірина Арланова. – Безліч сторонніх часток в повітрі підвищують чутливість бронхів. При інтенсивній роботі серцю стає мало кисню в крові, і це загрожує інфарктом. Імунітет слабшає, клітини починають ділитися швидше, а це в кілька разів підвищує ризик появи атипових “ракових” клітин”.
Які рослини вибрати? Нейтралізувати пари шкідливих матеріалів і хвороботворні бактерії здатні майже всі рослини. Але до «профі» у цій справі відносяться:
* Аглаонема, бегонія, бересклет, гербера, дендробиум – вони на 50% зменшують в повітрі кількість стафілококів, кишкових паличок і цвілевих грибків.
* Драцена прекрасно протистоїть чадним газу.
* Каланхое і калатея поглинають формальдегід, бензол, ацетон і метанол.
Безсоння, стомлюваність, депресія, головний біль – все це знайомо чи не кожному жителю мегаполісу. Полегшити такі стани можна двома шляхами.
* За допомогою ефірних масел рослин. “Це надактивні молекули, які підсилюють різні процеси в організмі, – пояснює доктор Рані Аль-Анаті, провідний ароматерапевт бренду Aromatherapy Associate в Росії. – Ефіроолійні рослини виробляють їх для свого захисту і виживання, але ці аромати давно вивчаються і використовуються. З їх допомогою можна вирішити безліч проблем, як у фізичному стані організму, так і в метафізичному”. Багато прянощів легко вирощувати вдома, знадобляться вони не тільки на кухні.
У кавовому дереві міститься кофеїн, має тонізуючу дію на серце і судини і «свіжа» рослина, а не тільки напій з його зерен. Просто понюхайте його листочки.
“Ефірна олія базиліка налагоджує роботу ШКТ, стимулює мозковий кровообіг і мозкову діяльність. Якщо вам потрібен швидкий ефект, просто зірвіть і з’їжте 2-3 листка”, – радить Рані Аль-Анаті.
Ароматичні речовини лавра можуть служити антисептиком і захищають будинок від комах, нормалізують сон і мозковий кровообіг. Його можна рекомендувати хворим стенокардією, а також страждають від перевтоми. При безсонні поставте горщик з «лаврушкою» в спальні.
Кімнатний лимон використовують як кардіотонічний засіб, він знижує тиск, знімає головний біль, володіє заспокійливим ефектом. «Листя цитрусових містять ефірну олію петігрейна, воно покращує настрій. Зірвіть листок цитруса, розітріть в руках і вдихайте. Так само можна вчинити, якщо у вас росте евкаліпт. Його масло є противірусним засобом », – коментує Рані Аль-Анаті.
“У складі чебрецю – потужне імуностимулююче ефірне масло”, – пояснює Рані Аль-Анаті.
Мирт працює як противірусний засіб. У дитячих садках, де на віконцях є миртові деревця, малюки набагато рідше хворіють на ГРЗ.
М’яту ми любимо і за смак, і за характерний запах. «У м’яти бадьорить масло, воно знімає спазми, покращує роботу органів травлення. При спазмах (особливо під час ПМС) корисно пожувати кілька листочків м’яти », – розповідає Рані Аль-Анаті.
Тропічна ліана монстера невибаглива і дуже популярна серед рослинників. Її присутність заспокоює нерви, нормалізує ритм серця і знімає головний біль.
* За допомогою практик відеоекології. Так називають науковий напрям, який вивчає візуальне середовище навколо нас. А вона в місті, погодьтеся, неважлива: сучасна архітектура має на увазі прямі силуети будівель, рівні площини їх граней, одноманітність елементів. Не легше і вдома: далекий від природного світло електроприладів, порожні стіни (якщо інтер’єр у вас мінімалістичний). Оку в такому випадку буквально нема за що зачепитися. “При погляді на такі площині виявляються дефекти зору, – вважає Василь Філін, д.б.н., автор книги “Відеоекологія. Що для ока добре, а що погано”. – Крім того, протиприродне видиме середовище вносить свій внесок у зростання кількості психічних захворювань”.
Тому фахівці з відеоекології радять максимально наповнювати оточуюче середовище природними елементами – кімнатними рослинами, композиціями із сухоцвітів та ін. І частіше їх пильно розглядати, скажімо, роблячи невелику перерву в роботі і виділивши для цього хоча б 10-15 хвилин будинку.