Буває не тільки фізичне: як розпізнати ознаки насильства у стосунках, які ви не помічали
Квітень 18, 2024В Україні щорічно понад 1,1 млн осіб стикається з домашнім насильством і найбільше від нього страждають жінки. І на жаль, з початком повномасштабної війни ситуація стала ще гіршою. Через стрес, психологічну напругу та виснаження насильство з’являється у тих стосунках, де раніше його не було.
Як розпізнати ознаки насильства у стосунках, розповідає РБК-Україна (проєкт Styler) з посиланням на допис “Психологічної підтримки” у Telegram.
Прийняти той факт, що обраний партнер завдає шкоди – завжди складно. Особливо, коли початок стосунків нагадував казку. І це стає одною з серйозних причин, чому жінки не можуть розірвати аб’юзивні стосунки.
Стосунки, у яких є насильство, довго намагаються рятувати – пробачати, терпіти та замовчувати. Буває й так, що людина дуже довго не розуміє, що опинилася таких стосунках.
І з часом це вкрай негативно позначається на психіці: погіршується самооцінка, підвищується тривожність, з’являються проблеми з довірою, порушуються соціальні зв’язки з іншими людьми, а як наслідок – з’являються численні проблеми зі здоров’ям.
Насильство у стосунках не обов’язково має бути фізичним і залишати за собою синці. Є й інші види, які значно важче розпізнати одразу:
Сексуальне – примус до дій сексуального характеру
Економічне – контроль фінансів, заборона працювати чи навчатися
Психологічне – маніпуляції, погрози, газлайтинг, переслідування, ізолювання
Чи вважається насильством, коли пара свариться? Ні, конфлікти є нормою у здорових стосунках.
Але, якщо у конфліктах партнер раз за разом не чує ваших аргументів або потреб, раптово вибухає і проявляє агресію, починає маніпулювати, аби досягти бажаного результату, або починає ображати вас, аби переконати у чомусь – це чіткі ознаки психологічного насильства.
Ось які дії партнера не мають бути у здорових стосунках:
- Відмовляється чути ваше “ні”
- Порушує ваші кордони, постійно ревнує
- Виміщає злість на слабших, гнівно реагує на будь-що, що не подобається
- Вірить у стереотипні гендерні ролі
- Приймає рішення за вас
- Прагне контролювати ваші витрати, переміщення чи спілкування
Якщо багато пунктів з цього списку у вас співпали, то варто пошукати сили, щоб розірвати коло домашнього насильства. Для отримання психологічної, юридичної чи соціальної консультації ви можете звернутися до безоплатних гарячих ліній:
1547 – урядова гаряча лінія з питань запобігання протидії домашньому насильству
116 123 – національна гаряча лінія з запобігання домашньому насильству