“Спасибі, мамо, що будила рано…” або типове українське весілля
Жовтень 3, 2015Сам процес весілля складався з декількох частин. До прикладу, спочатку відбувалисьзаручини. Іноді батьки самі домовлялися про них, виходячи із господарських розрахунків, але частіше парубок з дівчиною домовлялися самі, а потім сповіщали про це батьків.
Хлопець йшов до батьків дівчини домовлятися про час сватання. Якщо батьки нареченої були проти, вони відмовляли або висували умови, за яких погодилися б віддати свою доньку.
Сватання
Наступний етап – сватання. Хлопець домовлявся з найбільш поважними людьми у селі, щоби вони були його сватами, та йшов з ними до хати дівчини. Свати тричі стукали у двері, заходили, а далі просили віддати дівчину – “куницю – красну дівицю” – за свого “князя”. Дівчина при цьому мала соромитися.
Якщо батьки нареченої заздалегідь були згодні, то вони обмінювалися хлібом зі сватами, пов’язували їх рушниками, а молодого — хусткою; усіх частували. Якщо не були витримані попередні домовленості з хлопцем чи батьки дівчини передумали, вони відмовляли сватам.
У разі відмови сватів пригощали горілкою. В деяких випадках батьки виставляли сватам умови, за яких вони б погодилися. Тоді хлопець, виконавши всі завдання, міг посвататися вдруге і отримати згоду. Другий спосіб відмови сватам — гарбуз. Отримавши гарбуза, хлопець не міг посвататися вдруге. Тому дівчина, якій була не до вподоби обрана батьками пара, у такий спосіб могла всупереч їх волі зірвати сватання.
Дуже детальний опис саме цього моменту висвітлений у творі українського письменника Г. Квітки-Основ’яненка “Сватання на Гончарівці” та в однойменному фільмі 1958 р.
Підготовка до весілля
Весілля
Весілля зазвичай відбувалося в неділю. Зранку наречену готували до шлюбу: розплітали їй косу (найчастіше це робив брат), а потім дружки вплітали у волосся стрічки та монети, вкладали часник (як оберіг від напасті), одягали вінок та найкращий одяг, щоби показати, який скарб мусять віддавати в іншу родину.
Весілля починалося в хаті кожного з молодят. Коли молодий вирушав за молодою, дорогою його зупиняли (і не один раз!), вимагаючи викуп за наречену: доводилося відкуповуватися символічною сумою або частуванням горілкою. Торги проводились і у дворі молодої – відкуп вимагала ще й сім’я нареченої. На даний момент, з цієї традиції роблять цілу виставу, яка не тільки розважає гостей, а й перевіряє, на скільки наречений оцінює свою долю.
Коли приходив молодий, наречені ставали на рушник, щоби життя було довгим і гладеньким, їх благословляли батьки. Батьки тричі хрестили пару іконами та приговорювали: “Бог благословляє, і я благословляю на щастя, на здоров’я, на довгі роки”. Отримавши батьківське благословення, наречені в голові шлюбної процесії йшли до церкви вінчатися.
А далі – святкування, звичаї та вітання; тобто все те, що присутнє і на даний час. Ми, самі того не помічаючи, дотримуємось більшість багатолітніх українських традицій, не зважаючи на їх актуальність. Адже український народ такий – якщо щось і робить, то від душі та з любов’ю!..