Старе село: із занедбаним замком і мріями про його реставрацію

Старе село: із занедбаним замком і мріями про його реставрацію

Жовтень 11, 2016 0 By admin

В Україні є кілька десятків сіл із назвою Старе село. Однак лише в одному, що на Львівщині, розташований п’ятикутний оборонний замок – пам’ятка архітектури 16-17-го століть, а точніше те, що від нього залишилось і надалі руйнується. Але навіть у такому вигляді Старосільський замок приваблює туристів, а саме село має унікальний шанс розвиватись, якщо замок буде реставрований.

Як називається село, запитала у малечі в садочку, у відповідь почула: Старе село. А на запитання, що у селі найцінніше і найдавніше, дітлахи сказали, що старий замок. Те, що замок – найбільша цінність у селі, знають як діти, так і дорослі. Бо від того, в якому стані буде пам’ятка архітектури, залежить і розвиток села.

Історія старого замку

Щотижня у Старе село приїжджає два-три автобуси з туристами, переважно з Польщі. Вони захоплюються величчю оборонних мурів, територію замку площею у два гектари, а ще більше їх вражає безвідповідальність українців, які спокійно спостерігають за руйнуванням пам’ятки архітектури. Уже мало що вціліло, але де-не-де можна побачити ще різьблену корону, ходити ж під замковими стінами не надто безпечно, оскільки замок в аварійному стані.

Українські і польські історики донині дискутують, коли саме постав замок у Старому селі. Хтось стверджує, що будували наприкінці XVI століття, на замовлення князя Костянтина Острозького, хтось вважає, що замок збудований пізніше, всередині XVII століття Домініком Заславським, а ще можна почути іншу версію, що князі Заславський і Острозький замінили дерево на каміння і цеглу. Невдовзі після будівництва, замок зазнав руйнувань під час турецької облоги. У XVII столітті був відновлений у стилі східноєвропейського пізнього ренесансу.

Восьмиметрові заввишки мури, у два метри вширину приголомшують. У XVIII столітті власник старого села магнат Адам Миколай Сенявський відреставрував форпост. У 1731 році фортеця належала княжому роду Чарторийських, а останнім власником старих мурів до 1939 року був граф, маршалек Галицького Сейму, намісник Королівства Галичини і Лодомерії, ординат у Ланьцуті Альфред Потоцький ( від ред.: саме він замовив будівництво Палацу Потоцьких у Львові).

Замок у Старому селі, як і всі інші, оповитий легендами. І нині у селі охоче розповідають, як у будівельний розчин, коли зводили замок, додавали курячі яйця для міцності. Яйця звозили з усіх довколишніх сіл. Одному шляхтичу, засудженому на смерть, дали шанс на життя, але за умови, якщо він привезе віз яєць і жодне не розіб’ється. Чоловік вдався до хитрощів і привіз варені яйця. Страти, щоправда, не оминув.

http://www.radiosvoboda.org/