Сім причин, чому роботи в дома це небезпечно

Сім причин, чому роботи в дома це небезпечно

Липень 9, 2016 0 By admin

Домашні роботи-помічники повинні позбавити нас від рутинних і обридлих домашніх справ. Але поява роботів в наших будинках таїть в собі приховану загрозу, тому не варто нехтувати заходами безпеки. Так в чому ж полягає небезпека, пов’язана з присутністю роботів в будинку? Це ми і спробували з’ясувати.

Роботи будуть збирати про нас інформацію

Наші пошукові запити в Мережі можуть багато про нас сказати. Що нас цікавить, які товари ми хочемо купити. Інформація про те, що ми шукаємо в Інтернеті, збирається і аналізується. Потім наші інтереси конвертуються в рекламу, яку ми бачимо на сторінках інтернет-сайтів. Це багатомільярдний бізнес. А тепер уявіть, що рекламодавцям вдалося заглянути у ваше особисте життя, в ваш будинок. В майбутньому це можливо, адже у роботів вже є «очі» і можливість передавати інформацію.

Джосс Райт – вчений, якому не байдужий відповідь на питання: чи можемо ми довіряти роботам, які увійдуть в наші будинки? Одна з головних небезпек, пов’язаних з роботами, на його думку, це загроза приватного життя. Якщо вони поширяться повсюдно, то зможуть стежити за нами і зберігати отриману про нас інформацію. Ці дані будуть мати велику цінність для рекламодавців. Роботи, яким ми довіримо прибирати наші будинки, охороняти їх, доглядати за дітьми і вихованцями, будуть здатні збирати інформацію про наших оселях, наших перевагах і захоплення. Зібрана про нас інформація буде використана для адресної реклами. Причому велика ймовірність, що все це буде робитися легально. Адже ми вже звикли до того, що пошукові системи вже збирають інформацію про нас.

У майбутньому ви не здивуєтеся тому, що в той момент, коли у вас закінчиться банку розчинної кави, ви тут же побачите рекламу напою, що бадьорить.

Втім, стежать за нашим життям роботи можуть бути і дуже корисні. Наприклад, робот-доглядальниця, доглядає за літньою людиною, завжди зможе надати першу допомогу, поки викликана ним команда медиків буде добиратися до хворого. А зібрана інформація про здоров’я підопічного допоможе підібрати правильне лікування.

Роботи можуть стати інструментом в руках зловмисників

Команда дослідників з Університету Вашингтона вирішила перевірити, які загрози для безпеки та приватного життя виходять від існуючих зараз домашніх роботів і які загрози можуть з’явитися, коли в наші будинки увійдуть вже більш досконалі роботи.Вчені взяли для дослідження кілька роботів, наявних на ринку: RoboSapienV2, Rovio, Erektor Spykee. Наприклад, робот-шпигун Erektor Spykee може переміщатися по будинку, спостерігати за тим, що відбувається, слухати і розмовляти. Він обладнаний мікрофоном і відеокамерою. Інші мають схожу потенціалом, але всі вони схожі тим, що можуть знімати і записувати все, що відбувається в будинках їх господарів. Як вдалося з’ясувати, високотехнологічні іграшки захищені ненабагато краще раз у раз зламувати сайтів. Професійному хакеру не важко перехопити і розпізнати потік даних, що йдуть від робота і до нього.

Зламаний робот може стати іграшкою в руках зловмисника.Сьогодні такий робот стане чужими очима і вухами в вашому домі. Він зможе підказати своєму «новому господареві», коли вас немає вдома, або, вставши у вас за спиною, підглянути пароль, який ви набираєте на клавіатурі. Але що буде завтра, коли функціонал роботів зросте?

Зараз роботи в будинку – це розвага. Вони оснащені камерами і мікрофонами і максимум, на що здатні, так це підглядати за вами. Завтра вони будуть допомагати в домашньому господарстві, наприклад переносити тяжкості. Уже зараз є роботи, які можуть переносити предмети. Наприклад, людиноподібний робот Atlas від Boston Dynamics . А це означає, що в майбутньому роботи стануть сильнішими. Чи зможе людина впоратися з таким роботом, якщо керування ним захопить зловмисник?

Діти, виховані роботами, будуть мало пристосовані до життя

В майбутньому буде залишатися все менше справ, яких не можна довірити роботам.Чисто технічно вони зможуть робити все. Уже зараз роботи здатні розважати дітей під час відсутності тат і мам. Але прогрес не стоїть на місці. Одного разу ми піддамося спокусі і довіримо їм виховання наших дітей. Здавалося б, ну що в цьому страшного – робот і нагодує, і спати укладе, і навіть прочитає казку. Розповість, що робити можна, а чого робити не можна. А ще одягне дитини, погуляє з ним і простежить, щоб він не сплутався з поганою компанією і не заліз, куди не слід. Зробить все, на що не нахапали часу у батьків. Навіть поб’ється з кривдником вашого чада. Ваша дитина буде ситий і одягнений. Але в майбутньому виховання роботом загрожує проблемою.

Британський експерт з робототехніки, професор Ноель Шаркі застерігає нас про нову проблему, пов’язану з роботами. Професор вважає, що пора задуматися про вплив роботів на людські взаємини. Неконтрольоване зростання числа роботів, на думку Шарки, може привести до нестачі спілкування між людьми. Причому це стосується як соціальних роботів, здатних спілкуватися з людиною – домашніх помічників, вихователів, медперсонал, – так і різних автоматів і систем, які заміняють людей, наприклад безпілотних автомобілів. Але особливо негативно це відіб’ється на дітях.

Якщо діти будуть спілкуватися з роботами, а не з батьками або однолітками, то невідомо, як це позначиться на їх психіці і найважливішому процесі дитинства – соціалізації.

Ми ризикуємо отримати нових мауглі. Мауглі кам’яних джунглів, вихованих роботами, які просто не знайдуть спільної мови з іншими людьми вже в дорослому житті. Крім того, на думку Шарки, є ризик, що дорослі діти, виховані роботами, просто закинуть своїх батьків.

Роботи можуть викликати емоційну прихильність

Це не єдина проблема, яку бачить Ноель Шаркі в майбутньої роботизації. За словами професора, дослідження роботів, призначених для турботи про людей, показали, що між дитиною і роботом волею-неволею утворюються тісні зв’язки. Адже з роботом у нього пов’язана маса переживань. Перших переживань дитинства.

Читаючи новини, не можна не помітити, що роботи стають все більш «емоційними».Але емоційними умовно. Вони вміло імітують радість, смуток, здивування і інші емоції, які ми, люди, висловлюємо несвідомо.

Розробники намагаються зробити роботів все більш схожими на людей, і це у них виходить. Це велике досягнення техніки.Але ми так часто прив’язуємося до речей неживих і несхожим на людей. Що ж буде, коли роботи перестануть відрізнятися від нас? Чи не замінять вони нам нас же самих?

Наприклад, тим же дітям, яких виховають роботи. Не знайшовши себе в світі людей, вони цілком можуть обмежитися спілкуванням з роботами. Наприклад, з тими, з якими пройшло їх дитинство. Адже теоретично робота можна буде лагодити нескінченно. Виріс дитина цілком може залишитися з роботом-вихователем і в дорослому житті. Як же все це позначиться на нашому суспільстві?

А тепер згадайте британський науково-фантастичний фільм «З машини», що вийшов в минулому році. Або подивіться, якщо не бачили. Як тільки роботи стануть досить розумними, їх здатність симулювати і викликати емоції і почуття у людей стануть запорукою їх переваги над нами. В їх руках буде інструмент управління людьми. Якщо наші емоції не завжди підвладні нам, то для робота емоції – це всього лише частина закладеного в них інтерфейсу.

Роботи зможуть нас обманювати

Вчені вже навчили роботів обманювати. Подібний експеримент провели дослідники з Технічного інституту Джорджії. Замовником виступило Управління військово-морських досліджень США. Мова поки йде про військових роботах і функціях, які їм знадобляться у майбутньому. Експеримент вдався. І тепер вчені задаються питанням: якщо робот може обманювати ворога, чи не стане він раптом використовувати свій творчий хист проти тих, хто його створив? З огляду на, що розробники роботів роблять ставку на їх самонавчання, то в майбутньому навчитися обманювати для досягнення поставлених перед ними цілей роботи зможуть і самі.

У спільній роботі дослідники Google і OpenAI і Каліфорнійського і Стенфордського університетів описали негативні побічні ефекти, які можуть виникнути при появі роботів в нашому житті. Як приклад шахрайства з боку робота описується ситуація, коли робот-прибиральник замість того, щоб прибрати сміття, може просто прикрити його або, наприклад, замести пил під килим.

Приклад з більш досконалим роботом, наділеним штучним інтелектом, показується у фільмі «З машини». Щоб зробити запланований втечу, дівчина-робот йде на обман: закохує в себе одного з героїв фільму, який допомагає їй втекти.

Роботи недосконалі …

Звичайно, домашні роботи не відразу стануть досконалими. І поки це станеться, буде розбито багато посуду, і не тільки посуду. Відомий випадок з жінкою з Південної Кореї, яка спала на підлозі і виявилася на шляху робота-пилососа. Машина не була запрограмована на подібну ситуацію. Робот засмоктав її волосся, і звільнитися від його хватки було досить важко. Або випадок з «розумним» будинком в США.Комп’ютер, керуючий будинком, «не зрозумів» рольових ігор своїх господарів і, прийнявши людей в масках за грабіжників, вжив усіх заходів до їх знешкодженню.Викликана «розумним» будинком поліція знайшла сімейну пару в несвідомому стані.Система безпеки заблокувала двері і пустила заколисливий газ.

Інші можливі ситуації наведено для прикладу в уже згаданому дослідженні Google.Так, робот-прибиральник в поспіху може розбити вазу. Робить це він не зі злого наміру, він просто намагається зробити прибирання швидше. А ваза стоїть на його шляху. З іншого боку, той же самий робот-прибиральник в процесі самонавчання може спробувати різні способи вологого прибирання, але що якщо він спробує протерти розетку мокрою губкою або ганчіркою? 

Робот не завжди зможе вибрати пріоритети. І якщо розробники в програмі не закладуть їх відразу, це може призвести до негативних наслідків. Ось тільки передбачити всі ніколи не вдасться. А раз так, то роботи будуть експериментувати і самонавчатися. Але як в прикладі з розеткою це може погано скінчитися.

… Але в майбутньому роботи перевершать нас

Зараз побутові роботи це роботи-пилососи та милі роботи, ті, хто розважає наших дітей. Завтра вони стануть більш універсальними. Роботи-доглядальниці, кулінари, носильники і інші домашні роботи стануть все більш схожі на людей. Все ще більше зміниться, коли технології дозволять створити робота з інтелектом, подібним людському.

Роботи майбутнього будуть існувати на стику двох світів – віртуального і реального – і зможуть використовувати переваги обох. Їм буде доступна вся інформація Інтернету і можливості їх штучних тіл. Нам буде складно конкурувати з ними.

Ми стоїмо на порозі вибухового розвитку робототехніки. Нам вже доступні багато технічні можливості в створенні роботів, тільки чи варто їх використовувати? Вчені по всьому світу застерігають нас від багатьох небезпек, пов’язаних з масовою появою роботів в нашому житті і, зокрема, в наших будинках. Але вони не закликають до того, щоб зупинити прогрес і заборонити створення роботів і штучного інтелекту. Йдеться про те, щоб виявити заздалегідь приховані загрози, пов’язані з появою роботів в нашому житті, і виробити правила і стандарти робототехніки, які дозволили б нам відчувати себе в оточенні роботів безпечно.

http://navkolonas.com/