11 квітня – Всесвітній день боротьби з хворобою Паркінсона

11 квітня – Всесвітній день боротьби з хворобою Паркінсона

Квітень 11, 2016 0 By admin

За ініціативою Всесвітньої організації охорони здоров’я 11 квітня світова громадськість відзначатиме День боротьби з хворобою Паркінсона, повідомила пре-лужба Департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА.

Головна мета заходу – підвищити поінформованість суспільства про це захворювання, надати психологічну та моральну підтримку хворим паркінсонізмом та їх сім’ям.

Хвороба Паркінсона – хронічне прогресуюче захворювання центральної нервової системи, вперше описане в 1817 р. англійським лікарем Джеймсом Паркінсоном /1755-1824/. Основні ознаки хвороби: тремтіння рук, сповільненість рухів, скутість, біль, порушення рухової динаміки і психіки. Ця недуга входить до числа чотирьох найбільш частих нейродегенеративних захворювань у людей похилого віку. Воно вражає приблизно 1% осіб старше 65 років. Хвороба приводить до інвалідності, залишаючи повну ясність свідомості. Крім цього недуга молодшає, збільшується кількість пацієнтів у віці від 30 до 40 років. Сьогодні на Львівщині офіційно діагностовано хворобу Паркінсона у майже 2-х тисяч пацієнтів.

Сучасні досягнення в вивченні патогенезу ХП, створення нових лікарський препаратів та розроблення сучасних схем їх застосування дозволяють досягнути оптимальної якості життя хворих на тривалий час. 

В 1997 р. Європейська асоціація хворих на хворобу Паркінсона у співпраці з Всесвітньою Організацією охорони здоров’я прийняла Хартію прав пацієнтів з хворобою Паркінсона. Згідно цього міжнародного документу, хворий на хворобу Паркінсона має право:

– бути консультованим лікарем, що має особливий досвід лікування та «інтерес» до хвороби Паркінсона;

-дізнатись про діагноз точно і в належній формі;

– мати доступ до відповідних служб підтримки;

– отримувати безперервну та послідовну медичну допомогу;

– разом із лікарем брати участь у лікувальному процесі своєї хвороби.

Увага світової громадськості до цієї хвороби невипадкова. Паркінсонізм – достатньо поширене захворювання, що вражає людину на самому піку його інтелектуальної активності. У всьому світі приблизно 4 млн. чоловік страждають цією недугою.

На сьогоднішній день в дослідженні шляхів боротьби із захворюванням досягнутий певний прогрес. Відкриті нові методики лікування. У більшості високорозвинутих країн проблемі хвороби Паркінсона приділяється найпильніша увага не тільки з боку комерційних дослідницьких центрів і клінік, але і на державному рівні.

Особлива проблема хворих паркінсонізмом полягає в нездатності обслуговувати себе, а також в непідготовленості близьких родичів до догляду за цими хворими. Тому захворювання являє собою серйозну соціальну проблему.78422421