Унікальний каньйон річки Смотрич
Березень 7, 2016Кам’янець-Подільський – один з популярних туристичних центрів України – надзвичайно цікавий не тільки унікальними історичними пам’ятками, а й з геологічної та геоморфологічної точки зору.
За 10 км перед Кам’янцем-Подільським починається Смотрицький каньйон. Вапнякові стінки сягають 50 м. Там же – постійні та сезонні водоспади, реліктові рослини на берегах і на скельних утвореннях.
Каньйон річки Смотрич та скельні виходи венду-силуру в районі м. Кам’янець-Подільський – стратиграфічна, палеонтологічна, геоморфологічна пам’ятка.
Каньйон р. Смотрич яскраво ілюструє розвиток геологічних процесів протягом 420 мільйонів років. Стінки каньйону складені силурійськими вапняками з багатим комплексом фауни.
Уздовж долини Смотрича розташовані Товтри — залишки прадавніх коралових рифів у вигляді гостро виступаючих пагорбів.
Нижче міста Кам’янця-Подільський, в приустьовій частині Смотричу та по Дністру відслонюються більш древні утворення: венду, кембрію, ордовику. Подільський розріз венду й нижнього палеозою має світове значення. Його вендська частина, починаючи з 70 -х років минулого століття, характеризувалась як найбільш представний розріз неопротерозою.
Значення цього розрізу збереглось і донині, хоча статус планетарної системи набув едіакарій Австралії.
Загальна площа геологічної пам’ятки природи загальнодержавного значення «Смотрицький каньйон» становить 80,0 га. Каньйон бере початок біля села Голосків, проходить по території міста Кам’янець-Подільський i закінчується у селі Цибулівка.