Як підкорити свої страхи і позбутися зайвого

Як підкорити свої страхи і позбутися зайвого

Жовтень 15, 2016 0 By admin

Нам часто хочеться позбутися від гори речей, які захаращують наше життя, і спростити це життя, але при всіх стараннях цих речей залишається занадто багато. Вся справа в страху, пояснює психолог Лео Бабаута. Він розповідає, як з цим страхом впоратися.

Почасти справа в ліні, щодо типу «Я займуся цим як-небудь потім …». Але реальна причина нашого прагнення мати більше і більше – це страх. Саме страх змушує нас купувати речі, які нам насправді не потрібні. Саме страх змушує нас триматися за речі, яких ми не потребуємо.

Ось наприклад:

  • Ви складаєте занадто багато речей в дорогу, ваш гараж забитий різними речами – раптом щось знадобиться. Це страх, що вам щось знадобиться, а у вас цього не буде. Це страх, викликаний недоліком безпеки і визначеності.
  • Ви купуєте масу речей до майбутнього заходу або поїздки, бо не знаєте, що вам може знадобитися. Ви боїтеся, що опинитеся непідготовлені. Знову-таки це страх перед недоліком безпеки і визначеності.
  • Ви ніяк не розлучитеся з речами, які більше не використовуєте, тому що думаєте, що коли-небудь вони вам знадобляться. Швидше за все, ні, але ви точно не впевнені. І це знову той же самий страх.
  • Ви зберігаєте книги та інші речі, пов’язані з вашими бажаннями (гітара, на якій ви так і не навчилися грати), тому що сподіваєтеся, що коли-небудь візьметеся за неї, і розставання здається вам втратою надії. Ви боїтеся не стати людиною, якою ви хочете стати. Це страх бути гіршим, ніж ви насправді є.
  • Ви зберігаєте речі, які вам щось нагадують, тому що не хочете втратити ці спогади або тому що вони багато для вас означають. Але насправді ви боїтеся, що втратите ту любов або ті відносини, які ці речі символізують. Це страх, що любов, яку ви відчуваєте зараз, недостатньо хороша.
  • Ви не хочете позбавлятися від речей, тому що багато за них заплатили, і боїтеся, що це виявиться марною тратою грошей. Але насправді, якщо ви не використовуєте їх, то тримати їх при собі – зайва трата місця (а можливо, і грошей). Можливо, ви боїтеся, що якщо покупка була помилкою, то в майбутньому щось піде не так. Це знову-таки проблема невизначеності.
  • Ви зберігаєте масу одягу (або чогось ще), тому що для вас це засіб самовираження. І якщо ви позбудетеся від багатьох цих речей, то ви обмежите свої можливості самовираження. Ви боїтеся, що у вас не буде цих можливостей, що ви не зможете бути тим, ким ви хочете бути. Це страх, що ви недостатньо гарні зараз – що ви недостатньо гарні без цих речей.
  • Список можна продовжувати, але майже всі речі, які не є абсолютною необхідністю (будинок, ліжко, базовий одяг, їжа, особиста гігієна і т.п.), купуються і зберігаються зі страху.

Ми хочемо, щоб ці речі заспокоювали нас, допомагали нам впоратися зі страхами і тривогами, відчувати себе більш готовими і захищеними, відчувати, що у нас буде все в порядку, відчувати більше впевненості щодо майбутнього.

Але насправді речі не виконують жодну з цих функцій. Ми сподіваємося на це, але це неправда. У нас не буде більше впевненості в майбутньому, і ми будемо хотіти все більше і більше речей, щоб впоратися зі страхом, що ми недостатньо гарні, що все піде не так, і так далі Це нескінченний цикл.

Яке ж рішення?

Якщо знайти інший спосіб впоратися з цими страхами і тривогами, то речі нам уже не знадобляться. Можна зробити паузу перед тим, як ви купуєте щось зі страху, і вирішити це не купувати. Можна позбутися від багатьох речей, які захаращують простір і віднімають у вас розумову енергію. Можна зробити життя більш компактним і мінімалістичним.

Спробуйте такі кроки:

  • Для початку зверніть увагу на свій страх. Зверніть увагу на те, що страх мотивує вас. Зауважте свої тривоги, свої хвилювання, свою невпевненість, своє прагнення до комфорту.
  • Побудьте з цими страхами. Зазвичай ми схильні бігти від страху, шукати заспокоєння в покупках, в їжі, в чомусь, що розслабляє. Але втеча від страху якраз і породжує багато наших проблем. Сидіть, сидіть без руху, зустріньте свій страх, дихайте. Знайдіть сміливість побувати в тому місці, якого ви боїтеся.
  • Посміхніться страху. Загляньте йому в обличчя і посміхніться. Це всього лише перелякана дитина всередині вас, це не привід бігти, це не привід засмучуватися. Виникнення страхів – це абсолютно нормально, абсолютно природно. Прийміть цей страх, який ви бачите, і посміхніться. Це розсіює його силу.
  • Навчіться дружити з ним. Проявіть цікавість, вивчіть, як страх впливає на ваше тіло, якими є його якості. Досліджуйте його дружелюбно, пізнайте його краще, як нового друга. Коли ви відчуєте, які саме відчуття приносить цей страх, коли ви будете ставитися до нього доброзичливо незважаючи ні на що, ви почнете вірити, що у вас все буде в порядку, що страх рано чи пізно стане, як хмара на небі вашого розуму.
  • Вирішіть, як діяти. Тепер вас вже не обтяжує необхідність пом’якшувати свої страхи речами. Ви можете закрити вкладку зі своїм улюбленим онлайн-магазином, ви можете поставити собі в план зробити це через місяць, коли бажання згасне, а страх уже не тяжіє над вами. Ви можете позбутися від речей, які у вас вже є, звільняючи себе і від цього тягаря.

І в кінцевому рахунку ви виявите, що ви абсолютно в порядку, що вам не потрібно змінюватися, що вам не потрібно, щоб якісь речі допомагали вам «самовиражатися» або самовдосконалюватися. І це відчуття набагато цінніше, ніж всі речі у світі.

zenhabits.net