П’ятниця, тринадцяте: Коротка історія забобонів й факти про «поганий» день
Березень 13, 2020П’ятницю 13-е прийнято вважати днем неприємностей, коли нібито потрібно бути готовим до різного роду невдач, а кращий спосіб до них підготуватися — це нічого не робити. Вчені, а в числі їх психологи і медики, вважають забобони і повір’я, пов’язані з п’ятницею 13-м, фобією, окремим випадком боязні числа 13, який отримав власну назву — параскаведекатріафобія, в основі якого — грецькі слова παρασκευή (п’ятниця) і δεκατρία (тринадцять). Згідно переконання вченого на прізвище Доссей, що запропонував термін, якщо ви зможете вимовити назву цієї фобії кілька разів без зупинки, ваш страх перед п’ятницею 13-м зникне сам по собі.
Культурологи відзначають, що це марновірство відносно молоде — згадок п’ятниці 13-го не зустрічається аж до другої половини XIX століття. Як же тоді на рахунок «біблійних легенд», згідно з якими, «саме в п’ятницю, 13-го Єва скуштувала заборонений плід і дала його Адаму. В цю ж дату Каїн убив свого брата Авеля. Ісуса Христа розіп’яли теж в п’ятницю». Висновок напрошується сам — вони з’явилися не раніше XIX століття.
Цікаво, що одна з перших згадок п’ятниці 13-го зустрічається в англомовній біографії композитора Россіні: «до кінця своїх днів був оточений любов’ю і співчуттям друзів. І якщо правда те, що він, як багато італійців, вважав п’ятницю вдень невдачі, а тринадцять — числом невдачі, примітно, що помер він у п’ятницю, 13 листопада». Сталося це в 1868 році.
Інші «погані» дні і числа
В іспаномовних країнах «поганим» днем вважається вівторок, і в особливості вівторок 13-е. Цього повір’я дотримуються і греки.
В Італії нещасливим днем вважають п’ятницю, 17-е, тоді як число 13 може приносити успіх.
У Китаї панічно уникають цифри 4 — «диявольське число» намагаються навіть не писати.
Що означає п’ятниця 13-е і що відбувається в цей день
Перш за все, у цей день очікують і бояться неприємностей. У зв’язку з цим з’явилися такі прикмети п’ятниці 13-го:
- Небажано в п’ятницю 13-го кудись їхати, «адже можна і не повернутися». У цей день уникають серйозних угод і підписання документів, прийняття важливих рішень.
- Медичні операції по можливості також рекомендують відкласти.
- Оберігайте себе від небажаних спокус — таких, які можуть вам нашкодити.
Що сталося в п’ятницю 13-го
У п’ятницю 13-го стався ряд подій і катастроф, серед яких виділяються:
Кінець імперії ацтеків (13 серпня 1521 року); бомбардування Букінгемського палацу (13 вересня 1940 року); крах авіалайнера Douglas C-54, під час якого загинули всі 50 пасажирів, що знаходилися на борту (13 червня 1947 року); суперураган в Південній Азії, що забрав життя 300 тисяч чоловік (13 листопада 1970 року); крах авіалайнера Іл-62 поблизу Москви, в результаті чого загинули 174 людини — на той час це була найбільша авіакатастрофа в світі. В цей же день сталася аварія FH-227 в Андах (13 жовтня 1972 року); комп’ютерний вірус Friday the 13th (13 січня 1989 року); крах лайнера Costa Concordia, на борту якого перебувало 4200 пасажирів і членів екіпажу (13 січня 2012 року); теракти в Парижі (13 листопада 2015 року).
У той же час дослідники стверджують, що в цей день імовірність інцидентів не підвищується. А деякі дослідження говорять про те, що кількість нещасних випадків навіть знижується, можливо, оскільки багато людей поводяться обережніше.
Чи вірите ви в те, що п’ятниця 13-е поганий день чи ні, якщо у вас є можливість організувати собі день без серйозних рішень і звільнитися від роботи, то чому б цього не зробити? Не виключено, що завдяки такій традиції п’ятниця 13-е з часом почне вважатися днем, що приносить щастя.