Раніше уряди Угорщини та Словаччини звернулися до Єврокомісії з проханням втрутитися в їхню суперечку з Україною після того, як Київ запровадив санкції проти російської енергетичної компанії Лукойл, пише НВ.
Оскільки Угорщина і Словаччина залежать від російської нафти, що надходить через Україну трубопроводом Дружба, який також використовується Лукойлом, ці країни заявили, що цей крок загрожує нестачею палива. Але представник комісії заявив, що у країн достатньо поставок, оскільки загальний потік не зменшився.
«Термінові консультації», яких зажадали дві країни в рамках торговельної угоди ЄС з Україною, не були потрібні. Угорщина і Словаччина отримали звільнення від загальноєвропейської заборони на імпорт російської нафти після повномасштабного вторгнення Москви на Україну у 2022 році, оскільки, за їхніми словами, у них не було альтернатив, заявив Домбровскіс, додавши, що вони могли б використовувати наявний трубопровід, яким сира нафта надходить із Хорватії (а туди потрапляє морським шляхом, — ред.).
«Поточний аналіз Єврокомісії вказує на достатню пропускну спроможність для Угорщини та Словаччини за допомогою альтернативних трубопроводів, таких як трубопровід Джанаф-Адріатік», підкреслив Домбровскіс.
Він додав, що на зустрічі представників усіх держав-членів ЄС, «значна кількість… задалися питанням, чому Угорщина і Словаччина, мабуть, досі не розглянули альтернативи».
Єврокомісар також заявив, що угорська енергетична компанія MOL «в офіційних листах заявила, що Лукойл насправді не є власником нафти, що транспортується через Україну для групи MOL», що означає, що поставки нафтопроводом Дружба не постраждали від санкцій Києва.