Маленький принц: як народилася казка, яка зачарувала читачів усього світу
Лютий 21, 2019Антуан де Сент-Екзюпері створив неймовірну історію про пілота і юного принца з іншої планети. З моменту своєї першої публікації в 1943 вона зачаровувала читачів і маленьких, і юних, і дорослих.
“Маленький принц” переведений більш ніж на 250 мов. Це робить його однією з найбільш часто прочитаних і перекладених книг у світі. У 2005 році “Маленький принц” був переведений на тоба – мову індіанців північної Аргентини. Таким чином вона стала другою книгою перекладеною на цю мову. Перша – це Біблія.
Але як у голові талановитого письменника народилася ця зворушлива повість. Про це ми сьогодні і дізнаємося.
Достовірно не відомо, що послужило ідеєю для написання повісті. Однак, основна версія свідчить, що Екзюпері був натхненний “Русалонькою” Ганса Христіяна Андерсена. У 1940-х він опинився в госпіталі, де приходив до тями після численних поранень. Його подруга Аннабелла вирішила почитати йому цю казку, і вона могла підштовхнути його написати і власну.
Екзюпері особисто намалював всі прості акварельні ілюстрації для свого твору. Він не вважав себе художником, але він часто мимоволі малював начерки людей на клаптиках паперу.
У спробі побити світовий рекорд найшвидшого перельоту від Парижа до Сайгона Екзюпері зазнав аварії в пустелі, в 125 кілометрах від Каїра.
Варто відзначити, що у Антуана і його дружини Консуело були незвичайні відносини: більшу частину життя вони прожили порізно. Але вона залишалася його музою. Так само, як Екзюпері зберігав Консуело у своєму серці, так його Принц захищав свою троянду, поливаючи її і захищаючи від природних стихій.
І хоча Принц зустрів інші троянди (а Екзюпері – інших жінок), лис нагадав йому, що та троянда унікальна для нього. Цю теорію підтверджує назва автобіографії Консуело – “Історія Троянди”.
Цікаво, але пілот – оповідач і один з ключових персонажів – ні разу не зображений у книзі.
Однією з центральних ідей твору є вислів: “найголовнішого очима не побачиш”. Можливо, це багато що пояснює.
На виставці в Нью-Йорку в 2014 році було продемонстровано безліч неопублікованих малюнків Екзюпері. Серед них був і начерк оповідача, сплячого біля літака.
“Ми можемо тільки здогадуватися, чому він вирішив прибрати цей образ. Але він добре вмів позбавлятися від зайвих елементів у повісті”, – каже куратор манускриптів Крістіан Нельсон.
До моменту, коли книга була опублікована у Франції (1945), Екзюпері вже рік вважався мертвим. Його смерть була така ж загадкова, як і його життя.
На розвідувальній місії у 1944 році його літак зник, і його не могли знайти. Невідомо, чи був він підбитий супротивником або сам вчинив суїцидальний маневр. Тіло письменника теж не було знайдено.
Лише в 1998 з’явився ключ до цієї таємниці: рибаком в Марселі був виловлений його срібний розпізнавальний браслет. Уламки літака письменника були знайдені там же дайвером у 2000 році.