14 лютого – Попільна середа – перший день Великоднього посту
Лютий 10, 2016В римо-католицькому церкві перший день Великоднього посту прийнято називати Попільною середою (Ash Wednesday).
Великий піст починається за 46 днів до Великодня, якщо не рахувати неділі — то за 40 днів і символізує 40-ка денне перебування Ісуса Христа в пустелі де його намагався спокусити диявол.
Традиції свята беруть коріння зі стародавньої єврейської традиції, згідно з якою посипання голови попелом вважається знаком покаяння та скорботи. Як вважає церква, саме з покаяння за свої гріхи християни повинні починати піст.
Цього дня, після служби божої священнослужителі наносять на лоб віруючим знак хреста з попелу спалених вербових гілок. За традицією використовуються освячені гілки з минулорічних обрядів Пальмової неділі. Дана процедура призначена для того, щоб показати готовність віруючих до покаяння перед початком Великого посту.
Традиція покладання попелу з’явилася в християнській церкві в 3-4 століттях і на даний час розповсюджена переважно в церквах західного обряду.
Римо-Католицькі традиції Великоднього посту вважаються менш строгими, чим православні. Так, католики розділяють поняття посту та утримання від м’яса.
Католицькі правила посту зобов’язують віруючих, починаючи з 14 років, утримуватися від вживання м’яса кожної п’ятниці цілий рік за винятком великих свят. В Попільну середа та Страсну п’ятницю віруючим не можна їсти м’ясо, а пісну їжу можна вживати тільки один раз на день.
Період Великоднього посту для католиків є перш за все часом покаяння та наверненням до Бога. Віруючим в цей час рекомендовано утриматися від шкідливих звичок, розважальних заходів, більше молитися, читати духовну літературу та відвідувати богослужіння.