2 жовтня – Суккот
Вересень 28, 2015Єврейське свято Кучок, Суккот, починається на 15-й день нового року (15 тишрей) і триває 7 днів, це час, коли хлібороби, завершивши збір врожаю, можуть відпочити до перших дощів. Слово «сукка», що дало назву святу, переводиться як «шатро», або «курінь», або «кучки» і символізує відмову від небезпечної, в загалі-то, ілюзії, що надійним будинок робить дах. Безпека й надійність існування залежить зовсім від інших причин.
Заповіді перебувати в сукке у всіх поколіннях давалося безліч пояснень, наприклад, що, встановлюючи біля будинку курінь, євреї приєднуються до тих, хто сорок років поневірявся по пустелі і, прийшовши потім в Ерец-Ісраель, обробляв цю землю і радів плодам, які вона дарувала . Відповідно до іншого тлумачення, зміст заповіді в тому, щоб людина пам’ятала про бідність, навіть будучи багатим, і не запишалася.
У Суккот виконують особливий ритуал – «піднесення лулава». Лулавом називається як лист пальми, що входить в набір із чотирьох рослин, так і всі рослини разом. Прийнято піднімати й благословляти всі чотири види рослин, кожен з яких символізує певний тип людей. Етрог, що володіє і смаком, і запахом, – це євреї, що знають Тору й здійснюють добрі справи. Лист фінікової пальми, що дає плід солодкий, але без запаху, – це євреї, що володіють знанням Тори, але не вчиняють добрих справ. Мирт – рослина неїстівна, але приємно пахне – це євреї, від яких, як аромат, виходять добрі справи. Іва, у якої немає ні смаку, ні запаху, – це євреї, які не знають Тору й не роблять добра. І все-таки Бог усіх з’єднав в один букет – один народ, щоб допомагали один одному, просвіщали один одного й відповідали один за одного. Відповідно до іншого тлумачення, кожна з рослин – певна частина людського тіла. Етрог – це серце, тонкий і прямий пальмовий лист – хребет, мирт з його овальними листочками – очі, а верба – вуста. Зібрані разом, вони складають людину, всім серцем віддану своєму Творцеві.
Напередодні свята влаштовуються спеціальні базари, де продаються етрогі, лулави, пальмові гілки для покрівлі, пристосування для будівництва й прикраси сукки. По всій країні можна бачити курені – у дворах, в палісадниках, на балконах і верандах, на автомобільних стоянках. Жодна військова база не обходиться без святкової сукки. Сьогодні вже мало хто справді живе в курені всі сім днів свята. Зазвичай родина тільки обідає в сукке, лише деякі залишаються там на ніч. Особливо радіють Суккоту діти, які сприймають це свято як цікаву пригоду.
В Ізраїлі Суккот (так само, як і інші паломницькі свята – Песах і Шавуот) святкується один день. Після першого святкового дня настають так звані півсвята: школяри і студенти не вчаться, а на підприємствах і в установах прийнято або брати відпустку, або працювати півдня.