Офіційні правила посту в римо-католиків та православних

Офіційні правила посту в римо-католиків та православних

Березень 14, 2016 0 By admin

Триває Великий Піст у римо-католиків та у греко-католиків і православних. Подаємо офіційні приписи щодо посту в Римо-Католицькій Церкві в Україні та Українській Греко-Католицькій Церкві. Ці приписи стосуються лише їжі, проте, нагадаємо, що важливими складовими посту є також молитва і милостиня.

Приписи щодо посту у Римо-Католицькій Церкві в Україні

Витяг з Літургійного календаря Кам’янець-Подільської дієцезії РКЦ:

У Церкві існують дні й періоди покаяння в усі п’ятниці року і протягом Великого Посту. Утримання від м’ясних страв та іншої їжі, встановлене Конференцією єпископату, має бути дотримане в усі п’ятниці року, за винятком тих, які збігаються з днем урочистості. Утримання від м’яса та піст обов’язкові у Попільну Середу та у Страсну П’ятницю. Крім того, на підставі правного звичаю, утримання від м’ясних страв зобов’язує також у вігілію Різдва Господнього, 24 грудня.

Увага! Жоден настоятель не може самовільно встановлювати чи наказувати пости вірним. Також він не може загострювати умови посту. Єдина можливість — це пропозиція та заохочення, з обов’язковим підкресленням добровільності посту.

1) Вірні зобов’язані утримуватися від м’ясних страв:

а) в усі п’ятниці року;

б) 24 грудня, у вігілію Різдва Господнього.

2) Суворий піст (утримання від м’яса та обмеження прийомів їжі) зобов’язує:

а) у Попільну Середу;

б) у Велику П’ятницю.

Обов’язок утримання від м’ясних страв зобов’язує всіх, кому виповнилося 14 років.

Суворий піст натомість стосується всіх повнолітніх, аж до досягнення 60 років (канон 1252).

Диспенсу від посту можна отримати у єпископа, а також особи, що має виконавчу владу (напр. генеральний вікарій), а також настоятель.

Диспенса — ослаблення дії суто церковного закону в окремому випадку, може бути надана тільки із виправданої і раціональної причини, враховуючи обставини випадку і важливості закону, від якого диспенсується. Духовне добро вірних є виправданою і раціональною причиною.

Правила посту в Українській Греко-Католицькій Церкві

Офіційні правила посту в Українській Греко-Католицькій Церкві подає Католицький Оглядач.

Витяг з «Благовісник Верховного Архиєпископа УГКЦ(1966 р. Б.)»:

Посні дні в УГКЦ є наступні:

1) До стриманости від вживання м’ясних страв в усі п’ятниці цілого року, за вийнятком загальниць і припадаючих у ті дні Господських і Богородичних празників. В ці дні дозволяється вживати молочні страви.

2 )До стриманости від м’ясних і молочних страв у перший день Чотиридесятниці, тобто Великого посту і у Велику П’ятницю.

3) До стриманости від м’ясних страв і до посту, тобто до здержливости в кількості їди: в навечір’я Різдва Христового і Богоявлення а також у наступні свята: Воздвиження Чесного Хреста і Усікновення Чесної Голови св. Йоана Хрестителя. Дозволена кількість їди у ті дні обмежена до одноразової їди досита (страви з молоком чи без молока) з додатковим скромним підкріпленням відповідно до місцевих звичаїв.

4) Церква зобов’язує: до стриманости від м’ясних страв дітей, які закінчили 14-ий рік життя, а до посту тих усіх, що закінчили 21-рік життя аж до закінчення 59-ого року життя.

5) Вийняті від цього закону: недужі душевно і тілесно, матері, що кормлять, а також ті, що не розпоряджаються вповні своєю особою задля прийнятих на себе обов’язків.

6) Єпископи, Отці парохи і сповідники можуть уділювати в потребі диспенси від цього закону, згідно із нашим обрядом.

7) Звільнені від посту є:

a. Убогі, які живуть з милостині.

b. Хворі і немічні, що повертаються до здоров’я.

c.  Вагітні жінки і матері, що кормлять грудьми немовлят.

d. Важко працюючі.

e.  Ті, які не можуть легко дістати пісних страв

f. Люди, що закінчили 59 років життя.

Їсти-молитися-кохати-700x452

CREDO