Цього дня народився Луї Армстронг

Цього дня народився Луї Армстронг

Серпень 4, 2016 0 By admin

«Якщо кого-небудь і слід назвати Пан Джаз, так це Луї Армстронга. Він був і назавжди залишиться епітоміей джазу ». Д.Еллінгтон.

Луї Даніель Армстронг народився 4 серпня (раніше вважалося, що 4 липня) 1901 року в бідному чорному районі Нового Орлеана, штат Луїзіана. Його батько, простий робітник, покинув сім’ю коли Луї і його молодша сестра Беатріс були зовсім маленькими. Тоді мати віддала дітей на виховання їх бабусі. З ранніх років хлопчику довелося працювати.

Ще в дитинстві Армстронг співав у церковному хорі і в невеликому вуличному ансамблі, грав там же на барабанах, виявляючи свої музичні здібності і слух. Однак, важливу роль у його житті відіграв один «ганебний факт». У 1913 році в розпал святкування Нового року він вкрав у знайомого поліцейського своєї матері пістолет і відкрив з нього стрілянину посеред вулиці. За цей проступок Луї був відправлений на 18 місяців у виправний табір для чорних підлітків. В табірному оркестрі він освоїв тамбурин, альтгорн і корнет.
Вийшовши з табору, Армстронг твердо вирішив стати музикантом. У 16 років він грав у барах, кафе, ресторанах, на танцмайданчиках.

У той час на Армстронга звернув увагу відомий корнетист міста Кінг Олівер, а в 1918 році, коли Олівер переїхав до Чикаго, Луї Армстронг потрапив в ансамбль Кида Орі. У 1922 році Кінг Олівер запросив Луї в Чикаго в якості корнетістом в свій оркестр «Креольський джаз-бенд». У той час слава цього оркестру гриміла на весь Чикаго, і дала потужний стимул музичній кар’єрі Армстронга. У 1924 році Луї одружився на Ліл Хардін, піаністці бенду. Для нього це був другий шлюб – першою дружиною Армстронга була Дейзі Паркер, повія з Нового Орлеана. Подружжя на рік переїздять в Нью-Йорк, де талант Армстронга не залишається непоміченим. У Нью-Йорку остаточно формується його знаменитий імпровізаційний вокальний та музичний стиль. Вважається, що саме Армстронгу належить винахід співу «СКЕТ» – джазовий спів, що характеризується імпровізацією мелодії з додаванням до тексту додаткових слів і звуків.

Повернувшись в Чикаго в 1925 році, Армстронг організовує свій ансамбль під назвою «Hot five» («Гаряча п’ятірка»), в який увійшли тромбоніст Кід Орі, кларнетист Джонні Доддс, банджоніст Джонні Сент-Сір і дружина Армстронга Ліл Хардін. У 1927 році, коли до ансамблю приєдналися тубіста Піт Бріггс і барабанщик Бебі Доддс, бенд став називатися «Гаряча сімка». Сам Армстронг з корнета перейшов на трубу і співав у стилі «скет». У цей час за ним закріплюється прізвисько Satchmo – скорочення від англійської фрази Satchel Mouth («рот-кошик»). Записи, зроблені з цим ансамблем стали класикою джазу.

У 1929 році Армстронг перезжает в Нью-Йорк остаточно. У 30-х і 40-х роках він багато гастролює, бере участь в радіопостановках, розлучається, одружується невдало знову; знімається в кіно і отримує визнання не тільки у себе на батьківщині, але і в Європі. У 1936 році Луї переносить ряд хірургічних операцій на верхній губі і голосових зв’язках. Через два роки, в 1938 році він одружився в четвертий раз. Танцівниця Люсіль Вілсон стала останньою і коханою дружиною Армстронга.

У 1947 році Армстронг зібрав біг-бенд «All Stars» («Усі зірки»), з яким придбав небувалу популярність як в якості музиканта, так і в якості вокаліста. Незважаючи на заяву лікарів, що у Армстронга з дитинства вражені голосові зв’язки, публіку неймовірно приваблювала манера виконання Луї – емоційна, жива, щира.

У середині 50-х Держдеп запрошував Армстронга в СРСР, але той з особистих політичних переконань відмовився від поїздки.

У 50-х роках слава музиканта набирала обертів. Тоді він записав свої головні хіти «Hello, Dolly», «Blueberry Hill», «Mack the Knife», і «Поргі і Бесс» – класичну оперу Гершвіна разом з Еллою Фіцджеральд. Армстронг продовжував активно гастролювати, брав участь у джаз-фестивалях, знявся в близько 50-і кінофільмах, випустив свою другу автобіографічну книгу.

У 1959 році у Армстронга стався інфаркт. Його здоров’я сильно похитнулося, але він не зміг повністю залишити сцену, продовжуючи періодично виступати в якості вокаліста, записувати нові пісні. Останньою записаної піснею стала його славнозвісна, повна романтики і життєлюбства «What a Wonderful World».

До останнього дня Луї Армстронг репетирує зі своїм оркестром. 6 липня 1971 його не стало. Догляд Армстронга став справжньою національною трагедією. Президент США Річард Ніксон з цього приводу зробив заяву: «Пані Ніксон і я поділяємо горе мільйонів американців у зв’язку зі смертю Луї Армстронга. Він був одним із творців американського мистецтва. Людина яскравої індивідуальності, Армстронг завоював всесвітню популярність. Його блискучий талант і благородство збагатили наше духовне життя, зробили її більш насиченою ».