16 вересня – День пам’яті журналіста Георгія Гонгадзе
Вересень 16, 2015Георгій (Гія) Русланович Гонгадзе — громадський діяч, український опозиційний журналіст грузинського походження, відомий своїми критичними антивладними виступами.
Засновник та перший головний редактор інтернет-газети «Українська правда».
Вбивство Гонгадзе викликало широкий резонанс в Україні та за її межами, особливо після «касетного скандалу», та вважається однією з найгучніших кримінальних справ сучасної України. За найпоширенішою версією, до захоплення та вбивства журналіста причетні високопосадовці, наближені безпосередньо до Леоніда Кучми, який нібито особисто віддавав накази щодо викрадення Гонгадзе.
16 вересня 2000 року близько 22:30 Георгій Гонгадзе пішов з роботи, але вдома так і не з’явився.
Зникнення Г. Гонгадзе викликало велике занепокоєння не лише у його родичів і друзів, а й серед політиків і журналістів.
2 листопада в лісі біля Таращі було знайдено обезголовлений труп. Дружина і друзі впізнали у ньому Георгія (зокрема, у знайденому тілі знайшли осколки — саме в тих місцях, що були і в Гонгадзе). Але остаточного висновку експертиза ще не зробила.
Керівництво МВС та СБУ мали безпосереднє відношення до зникнення Георгія Гонгадзе, намагалися всіляко заплутати хід розслідування, слідство спеціально затягували; особливий цинізм силові структури України виразили своїм войовничим атеїзмом – вбивство правдомовця-журналіста з відтинанням йому голови одразу після дня пам’яті усікновення голови Івана Предтечі, відомий в російському православ’ї як “головосік” (рос. головосек): на кшталт відповідної реакції царя на правдомовність Івана Предтечі. З причин такої інтриги спецслужби й монополії державної влади на слідство з судочинством вдалося юристам домогтися розсекречення тільки половини справи Георгія Гонгадзе.