Про це повідомляють Служба безпеки України та Офіс генерального прокурора.
На підставі зібраних доказів слідчі СБУ повідомили про підозру Черняку та ще 6 топменеджерам його компаній за ч. 2 ст. 28, ст. 111-2 Кримінального кодексу України (пособництво державі-агресору, вчинене за попередньою змовою групою осіб).
Вирішується питання про накладення арешту на їхнє приватне й корпоративне майно для передачі в управління АРМА (Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів).
СБУ повідомляє, що зібрала доказову базу на власника одного з найбільших алкогольних холдингів України. За даними слідства, незважаючи на повномасштабне вторгнення, компанії Черняка продовжили вести бізнес із країною-агресором.
“Встановлено, що протягом 2022 року лише у вигляді сплати податків і зборів підпорядковані йому підприємства перерахували до бюджету РФ близько 6 млрд у гривневому еквіваленті.
Задокументовано, що підприємства фігуранта, розташовані на території чотирьох країн Центральної Азії та Південного Кавказу, закуповували в росії промислові обсяги спирту та іншу супутню продукцію.
Під час обшуків в офісних приміщеннях холдингу в Україні виявлено документи та інші речові докази незаконної діяльності на користь країни-агресора”, – йдеться у повідомленні СБУ.
Офіс генпрокурора зазначає, що підозрюваний безпосередньо перед початком повномасштабного вторгнення РФ покинув територію України.
“Задля уникнення санкцій та забезпечення власної економічної вигоди він перереєстрував російські компанії холдингу на підконтрольну особу та організував їхню господарську діяльність на території РФ”, – заявляє ОГП.
Як заявляють у прокуратурі, надалі разом зі спільниками ключовий фігурант налагодив поставки гуртових партій спирту та комплектуючих матеріалів з території Росії до підконтрольних йому підприємств у країнах Азії. Там виготовлялась алкогольна продукція під власними брендами, яку експортували до США та РФ.
За даними Офісу генерального прокурора, підприємства, пов’язані з підозрюваним, з березня 2022 року сплатили до бюджету держави-агресора понад 14 мільярдів рублів податкових зобов’язань та зборів. Це еквівалентно майже 6 мільярдам гривень.
З цих податків формується військовий бюджет країни агресора, який використовується у збройній агресії проти України, наголошують правоохоронці.
За процесуального керівництва Київської обласної прокуратури повідомлено про підозру кінцевому бенефіціарному власнику міжнародного алкогольного холдингу та шістьом його топменеджерам за ч. 3 ст. 27 ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 ККУ. Раніше в межах цього кримінального провадження повідомлено про підозру ще 5 особам, додає ОГП.
Розслідування проводили за процесуального керівництва Київської обласної прокуратури. Досудове розслідування здійснюється слідчими ГУ СБУ у м. Києві та Київській області за оперативного супроводу ГУ “І” Департаменту захисту національної державності СБУ.
Євген Черняк перебуває за межами України. У своєму Facebook він демонструє підтримку України та українського народу.
Слідчий комітет країни-агресора РФ порушив кримінальну справу проти Євгена Черняка, звинувативши його у “спонсоруванні тероризму” та перерахування грошей на потреби ЗСУ. Там заявили, що у період із лютого по квітень 2022 року український бізнесмен Євген Черняк та інші фігуранти перерахували військовослужбовцям ЗСУ понад 500 млн руб.